10. SEPTEMBER
Živa ulica nevladnih organizacij,
pester program za odrasle in najmlajše
Loška dolina leži na Notranjskem, v jugovzhodnem delu Slovenije in je ena najlepših dolin, ki je množični turizem še ni dosegel. Če ste ljubitelij neokrnjene narave in miru ter iščete kraj za počitek, je Loška dolina idealna za vaše počitnice. Uživate lahko v sprehodih, kolesarjenju, kramljanju s prijaznimi domačini, pohodništvu na bljižnje hribe, plavanju in ribolovu v bljižnjih jezerih, ogledu kraških jam, gradov in cerkva. Loška dolina je tudi odlično izhodišče za izlete v sosednje doline in planote, kot so Babna polica, Bloška planota in Cerkniško polje..
Loška dolina leži na Notranjskem, v jugovzhodnem delu Slovenije in je ena najlepših dolin, ki je množični turizem še ni dosegel. Če ste ljubitelij neokrnjene narave in miru ter iščete kraj za počitek, je Loška dolina idealna za vaše počitnice. Uživate lahko v sprehodih, kolesarjenju, kramljanju s prijaznimi domačini, pohodništvu na bljižnje hribe, plavanju in ribolovu v bljižnjih jezerih, ogledu kraških jam, gradov in cerkva. Loška dolina je tudi odlično izhodišče za izlete v sosednje doline in planote, kot so Babna polica, Bloška planota in Cerkniško polje.
Loška dolina je z vseh strani zaprta kraška globel s precej ravnim, deloma poplavnim dnom, ki ga obdajajo višje kraške planote od Blok do Racne gore na severu in vzhodu do mogočnega Snežnika (1796 m) ter Javornikov na jugu in zahodu. Po vseh naravnih značilnostih spada Loška dolina med tipična kraška polja, vendar se po legi, obliki ter vodnih razmerah, pa tudi po gospodarski rabi prostora precej razlikuje od sosednjih kraških polj v porečju Ljubljanice.
Odprt in dokaj raven, travnat in njivski svet sredi gozdov se razteza v nadmorski višini med 570 in 590 m.
V Loško dolino se s kraškega zaledja izpod Snežniškega pogorja prelivajo le visoke vode, ki ne morejo odteči po podzemeljskih kanalih mimo polja. Zato so na tem območju pogoste poplave zlasti ob močnejšem jesenskem deževju.
Kot posebnost kraškega sveta je znana tudi Križna jama kot pretočna vodna jama med kraškimi polji. Leži na severnem robu Loške doline in ima 22 jezer. Jezera ločujejo sigasti pragovi. Po podzemnih vodnih kanalih je možen ogled podolgovatih jezer med Kalvarijo in Kristalno goro le s čolni. jama je znana po najdbah kosti ledenodobnega jamskega medveda.
Iz zgodovine
Loška dolina se bila obljudena že v prazgodovinski dobi. To dokazujejo številne najdbe pri arheoloških raziskovanjih, ki so odkrile manjše prazgodovinske naselbine. V antiki je bila Loška dolina pomembno križišče prometnih poti. Tu je bilo razpotje več rimskih smeri. Ob starih rimskih naselbinah so tako v zgodnjem srednjem veku nastale nove naselbine z novimi ljudstvi. Tako se je pod Ulako ob stičiščih cest v središču doline razvilo primitivno tržišče in ob njem naselje Stari trg, ki je še sedaj središče loške doline. pridevek »stari« je dobil kasneje, sosednji Lož, kot mlajša naselbina, je namreč dobil tržne pravice leta 1341, ko je oglejski patriarh Bertrand te pravice Ložu podelil. Dobrih sto let pozneje, leta 1477 je Lož dobil tudi mestne pravice in s tem status mesta.
Poleg že omenjene Križne jame ob vhodu v Loško dolino je zanimiva romarska pot na Križno goro. Tudi v Ložu se lahko ustavimo in se peš podamo na Loški oz. Pusti grad, kjer nas čakajo razvaline gradu in že načeto obzidje, z njega pa prelep razgled na celotno Loško dolino.
V Kozariščah nas pričakuje prelep ambient grajskega parka in muzej bivalne kulture 19. stoletja grad Snežnik. Grad Snežnik se prvi omenja leta 1269. Današnjo podobo so mu dali zadnji lastniki Schönburgi. Danes sodi med najbolje ohranjene gradove na Slovenskem, zlasti je pomembna njegova notranja opremljenost, ki je zelo bogato ohranjena. Ogledamo si lahko lovsko zbirko, ki zajema lovske trofeje avtohtone divjadi Snežniško-javorniškega masiva in Cerkniškega jezera. V tem koncu pa ljudje lovijo tudi polhe, male živalce s košatim repom, ki jih po ljudskem izročilu pase hudič. Od tod polharski muzej v okviru grajskega kompleksa. Muzej je originalen prikaz načina življenja, lova na polhe in njegove uporabe v gospodarske in prehrambene namene nekoč in danes.
Če vas bo pot zanesla v te kraje, lahko svoj izlet dopolnite z jadralnim letenjem. Glavno vzletišče je na Racni gori, kjer je star na višini 900 m in je primeren za zmajarje in jadralne padalce. Ob vznožju Racne gore leži vas Vrhnika pri Ložu, kjer je obilo prostora za varen pristanek in prijeten kotiček za okrepčilo.
Gorenje Poljane so najvišje ležeča vasica v Loški dolini. je prijetna izletniška točka z lepim razgledom do Kamniških in Julijskih Alp s Triglavom, v lepem vremenu pa tudi do italijanskih dolomitov. Na južni strani pa je lep pogled na Snežnik in Gorski Kotar na Hrvaškem.
V Loški dolini je veliko značilnosti, ki pa so zelo zanimive tako za naključnega popotnika kot za turiste. Med temi je pomembna Golobina, edina ponorna jama med Loško dolino in Cerkniškim jezerom. Nadvse zanimiva pa je tudi cerkev Sv. Jedrt v Nadlesku, ki ima odločno ohranjen lesen strop s svojimi posebnostmi, pevski kor in pa freske mojstra Tomaža iz Senja.
Najdbišča in naselbine Loške doline v davnini
Idilični kraj v Loški dolini in center Loške doline. Poleg grada Snežnika je prizorišče prireditev, sejmov in družabnih dogodkov. Skozi kraj teče slikovit potok Brežiček, na jugu pa se dviga hrib Ulaka.
Potok Brežiček je slikovit potok, ki teče skozi Lož in Stari trg pri Ložu. Ob potoku se lahko sprehajate, otroci pa v potoku radi namočijo noge. Potok obdajajo travniki in ekološki vrtovi domačinov. V potoku lahko s kančkom sreče najdete potočne rake. S polhi, ki se skrivajo v duplih starih vrb ob potoku, se lahko fotografirate, ali jih celo pobožate.